Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογράφος

Αν δεν έχει κατηγορία γι'αυτό βάλτε το εδώ...
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6696
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από MacPap »

Close Encounters of the Third Kind (1977)

Η ταινία συγκαταλέγεται στις καλλίτερες ταινίες sci-fi όλων των εποχών. Την είδα ξανά χθες και είπα να γράψω δύο λόγια. Η ιστορία ξεκινάει με την εμφάνιση σε μία έρημο 5 πέντε πολεμικών αεροσκαφών που έχουν χαθεί σε μια εκπαιδευτική αποστολή το 1945. Στη συνέχεια σε μια εμφάνιση κάποιων ΑΤΙΑ οι αυτόπτες μάρτυρες νιώθουν μια ακαταμάχητη ανάγκη να βρεθούν σε ένα μέρος δίπλα σε ένα περίεργο βουνό χωρίς να ξέρουν γιατί. Κάποιοι από αυτούς κατορθώνουν να φτάσουν και παρίστανται σε ένα παράξενο φαινόμενο.

Πρωταγωνιστούν :
Richard Dreyfuss
François Truffaut
Teri Garr

Σκηνοθεσία :
Steven Spielberg

Εικόνα

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα στους φίλους του είδους.

Βαθμός: 8/10


Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

An Eye for an Eye (1981)

Χρειάζονται συστάσεις;

Εικόνα



Ὀλόκληρη ἠ ταινία εἶναι διαθέσιμη στὴν παρακάτω διεύθυνση.
http://www.youtube.com/watch?v=2-dny-AyPWU

Ἡ σκηνὴ μάχης στὸ 0:33 εἶναι ἀπὸ τὶς καλύτερες.

ΥΓ: παίζει κι ὁ Ντράκουλα, Κόμης Ντούκου (Ντὰρθ Τυράνους), Σάρουμαν: ὁ Κρίστοφερ Λή.
Εικόνα
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
rasPUTIN
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 5040
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2008, 16:47

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από rasPUTIN »

Forced Vengeance (1982)

Εικόνα Εικόνα



Ὀλόκληρη ἡ ταινία εἶναι διαθέσιμη στὴν παρακάτω διεύθυνση.
http://www.youtube.com/watch?v=zSkuYhcWTsQ


Μ'ἄρεσε ὁ τρόπος ποὺ ὀ σκηνοθέτης ἐπέλεξε νὰ πρωτοτυπήσει στὴν σκηνὴ μάχης στὶς σκάλες τοῦ σιδηροδρομικοῦ σταθμοῦ.
Εικόνα
Ἰστότοπος κοινωνικῆς δικτυώσεως γιὰ Ἕλληνες, χωρὶς νεοταξίτικη λογοκρισία, χωρὶς ὀρθοπολιτικὴ ἠλιθιότητα.
https://hellasbook.gr/
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 4673
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2010, 09:46
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από UltiMo_ »

The Campaign (2012) με τον Zach Galifianakis

Εικόνα

Πριν τις εκλογές σε μια πολιτεία στην Αμερική, λόγω κάποιων συμφερόντων, κάποια μεγάλα κεφάλια, βρίσκουν έναν χαζό, τον κάνουν υποψήφιο και χρησιμοποιώντας χρήμα και εξουσία πείθουν τον κόσμο να τον ψηφίσει (σας θυμίζει τίποτα?)
W̴͓͌̕ĥ̸̰͚ĕ̶̫n̸̘̳̏͝ ̶͚̯̓ļ̵̄i̴̲͎͆͘f̵͎͐͑è̶͖̺̒ ̴̨̛͉t̴̳͚͒h̴̻̀ŕ̷̜̮ö̷̥ẉ̵̇̀s̵̡̊̈́ ̵̳̗̍́ỷ̷̖̼̓o̶̰͚̽ṳ̷̭̃͠ ̸̦̓̐c̶̙̭̅ų̴͒r̵̜̭͝v̸̺͔̊̕ė̴͈͗ͅṡ̵̮̮̅,̷̜̞͂ ̵͍̗̍͛a̵͈͒̓ì̷͍̠m̸̮̘͗ ̸̲̹͒f̸̗̿̈ō̷̲̞r̸̜͌ ̸̭̔t̸̤̙̔͋h̵̜̒̾͜ė̴̢̝ ̷͚́a̸̪͋̒p̸̧̃͝ȩ̵̙͑̓x̴̡͚̄.̶̙̀̕
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από erling »

ΚΩΣΤΑΣ ΓΑΒΡΑΣ : ΤΟ ΚΕΦΑΛΑΙΟ


«Η ιδέα μου στην αρχή, ήταν να κάνω ένα φιλμ πάνω στο χρήμα, το οποίο νομίζω ότι έχει μεταμορφωθεί στις μέρες μας σε έναν νέο θεό, σε μια αληθινή θρησκεία. Αναρωτιόμουν με ποιο τρόπο θα μπορούσα να το προσεγγίσω, όταν ανακάλυψα το βιβλίο ενός γάλου οικονομολόγου, του Ζαν Πεϊρελεβαντ που είχε διατελέσει διευθυντής μεγάλων τραπεζών που είχε τον τίτλο «Le capitalisme Τotal », Ολικός Καπιταλισμός. Δεν ήταν γραμμένο από έναν αριστερό επαναστάτη, αλλά από έναν συντηρητικό, εντελώς παραδοσιακό άνθρωπο. Κι αυτό που έλεγε με πολύ απλά λόγια, ήταν ότι οι δημοκρατίες μας σήμερα, δεν χρησιμεύουν σε τίποτα. Αυτοί που μας κυβερνούν είναι οι τράπεζες. Είναι τα λεφτά. Εμεινα κατάπληκτος από αυτή τη θεωρία που δυστυχώς, δεν έμοιαζε ιδιαίτερα υπερβολική και άρχισα να ψάχνω περισσότερο. Έτσι διάβασα το βιβλίο του Στεφάν Οσμόν «Le Capital» που εκείνος πια τα έλεγε καθαρά, εφόσον είχε υπάρξει μεγάλο στέλεχος αυτής της οικονομικής αλυσίδας και την εγκατέλειψε γιατί ένιωθε ότι δεν μπορούσε να επιβιώσει».
«Η οικονομική κατάσταση είναι αυτή που κυβερνά σήμερα τον κόσμο, οι αγορές. Αλλά τελικά ποιος είναι η αγορά; Μου θυμίζει αυτό που παλιότερα έλεγαν οι κομμουνιστές: «το κόμμα είπε αυτό», «το κόμμα εκείνο». Ομως ποιος ήταν «το κόμμα»; Κανείς δεν ήξερε. Σήμερα νομίζω ότι ανταλλάξαμε αυτή την ιδέα του κόμματος με την ιδέα της αγοράς. Ο κόσμος δυστυχώς ζει πολλές φορές στην ιστορία του, με τέτοιου είδους ψεύτικες αλήθειες».

Η ταινία «Το κεφάλαιο» έχει προγραμματιστεί να προβληθεί στην Ελλάδα τέλη Ιανουαρίου - αρχές Φεβρουαρίου, σε διανομή της Odeon
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
Johnny
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2010, 20:23
Τοποθεσία: Μεταμόρφωση - Αττικής (Κουκου city)

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από Johnny »

Βλέποντας το video και τον Fred Astaire θυμήθηκα το 1970 επαιζε η κρατική τηλεόραση μία σειρά το (It Takes a Thief ) ελληνική μετάφραση <Ζητήται κλέφτης> με συμπρωταγωνιστή τον Robert Wagner.

Εικόνα

Fred Astaire and Robert Wagner, 1969.

Την θυμάται κανείς;

Mod (ItaBita): Η δημοσίευση επεξεργάστηκε και μεταφέρθηκε από την ενότητα Τι είναι Μουσική και τί είναι "Θόρυβος"... για την διευκόλυνση των χρηστών στην ανάγνωση του θέματος!
Η ανθρωπότητα δεν έχει προχωρήσει ούτε ένα βήμα μπροστά, από την στιγμή που υπάρχει έστω και ένα παιδί που υποφέρει.
Άλμπερτ Αϊνστάιν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6696
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από MacPap »

Ομολογώ πως όχι. Εκείνη την εποχή βέβαια εγώ ήμουν στην Γερμανία. :lol:

Οπότε έχω άλλοθι.
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από erling »

Και εγώ... :)
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Άβαταρ μέλους
MacPap
Δημοσιεύσεις: 6696
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2010, 03:00

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από MacPap »

Και εσύ στην Γερμανία ήσουν... Η έχεις άλλοθι?
Καλός οδηγός σημαίνει απαραίτητα τήρηση του ΚΟΚ.
Εικόνα
erling
Δημοσιεύσεις: 1880
Εγγραφή: 03 Αύγ 2010, 09:54

Re: Ταινίες, σειρές, ντοκυμαντέρ (τηλεόραση, DVD, κινηματογρ

Δημοσίευση από erling »

Νυρεμβέργη...
Εικόνα - Το blog μου
"Αφού αυτό που θα μου πεις δεν είναι ούτε αλήθεια, ούτε καλό ούτε χρήσιμο, γιατί θα πρέπει να το ακούσω?"
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ότι περισσεύει...”